TECRÜBENİN YAN ETKİSİ – Özmen Veteriner Kliniği | Sivas Veteriner | Sivas Veteriner Hekimi İbrahim ÖZMEN

Özmen Veteriner Kliniği Web Sayfasına Hoşgeldiniz!

Adres:

Pulur Mahallesi, Eski Garajlar Sokak, Kule Evler altı

TECRÜBENİN YAN ETKİSİ

TECRÜBENİN YAN ETKİSİ

Hepimizin uzlaşmanın bir türlü olmadığı,doğru düşündüğümüzü sandığımız konularda,hoş olmasa da öfkelenip bağırdığımız dönemleri olmuştur.
Peki neden bağırıyoruz?Psikologların bununla ilgili güzel bir düşünceleri var.”Sesimizi duyurabilmek” için diyorlar.Burada ki ”ses duyurma” tabiki bir mecaz.Aslında yapmaya çalıştığımız şey anlaşılmaya çalışmak.Bilinçdışı olarak ”Eğer karşımızdaki bizi anlamıyorsa bu duymadığı içindir” diye düşünüp sesimizi yükseltiyoruz.Elbette her insanda bu böyle olmuyor.Bazılarıda ”madem beni duymuyor o halde hiçbirşey söylememin anlamı yok” deyip sessizliğe dalıyor.
Gündelik mevzularda kimin anlayıp,anlamadığı çok mühim olmasada hayati konularda bu çok önemli hale gelebiliyor.Tarihtede kendilerini ifade etmekte güçlük çeken ama dahiyane fikir ve buluşları olan insanlara,daha iyi konuşan ama daha az düşünen önyargılı insanlar tarfından engellemeler yapılmış.Ve engellemeyi yapanların çoğunluğu ”zaman” tarafından utandırılımış.
”Radyo denen kutunun hiçbir ticari değeri olamaz.Düşünsenize,kendisine gönderilmemiş bir mesajı almak için kim para verir?” diyerek önyargılı dar bakış açısını zekice göstermeye çalışan, 1920 de radyo yatırımı yapması istenen David sarnofftu.
”Soundlarını beğenmedim,ayrıca gitar gruplarının modası geçti” diyerek notumuzun kaç olduğunun o notu kimin verdiğine göre önem arz edeceğini bize ispatlayan söylemin sahibi;Decca record plak firmasının yöneticisi ”Beatles” hakkında 1920 de böyle demişti.
”Artık yeni hiçbirşey yok.İcat edilebilecek herşey icat edildi.” diyerek zamanın kendisini utandırdığı kişi 1899’da ki Amerikan patent dairesi başkanıydı.Bence bu söylemde ki önyargı bize şuanda da ”yeni keşifler için umut” olabilir.zira bugün de bu şekilde konuşan bir sürü insan var.
1944 te ”Televizyon en geç altı ay içinde piyasadan silinecektir.İnsanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemez.” diyerek tahmin mi,temenni mi yaptığı belli olmayan sözleriyle zamanın utandıracağı bir diğer kişi önemli sinema şirketi Twenty century fox un başkanıydı.Gerçi bazen keşke haklı çıksaydı diyorum..
”Atlar herzaman kullanılacaktır,oysa otomobil ancak geçici bir moda olabilir” diyerek tahmini,gerçeğin tam tersi çıkan kişi ise henry fordun kredi talebi üzerine otomotiv sektörünün geleceği konusunda ekspertiz veren banka müdürüydü. 1903
Bakış açımızı sabit tutmamalıyız.Baykuş hariç hiçbir kuş mavi rengi göremez.Bir kuşun mavi rengi görememesi o rengin aslında var olmadığı anlamına gelmez.Her olayı,her durumu kendi içinde değerlendirmeliyiz.insanların söylemleri,tecrübeleri düşünmemizi sağlamalı ama kanaatimizin tek unsuru olmamalı.tecrübenin yan etkilerinin ön yargı olduğunu farkedebilmeliyiz.iyi niyetli ve zararsız girişimlerimizi çekinmeden yapabilmeliyiz.doğrumu yanlış mı,gerçekmi sahtemi,Talih mi talihsizlik mi en doğrusunu Cenabı Allahın bileceğini unutmamalıyız.

Hakikat Gazetesi

Veteriner HEKİM

İbrahim ÖZMEN

Yorumlar

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir