ÖLÜMSÜZ KUŞLAR – Özmen Veteriner Kliniği | Sivas Veteriner | Sivas Veteriner Hekimi İbrahim ÖZMEN

Özmen Veteriner Kliniği Web Sayfasına Hoşgeldiniz!

Adres:

Pulur Mahallesi, Eski Garajlar Sokak, Kule Evler altı

ÖLÜMSÜZ KUŞLAR

Kafanızı kaldırın ve gökyüzüne bir bakın.Etrafımızda uçan türlü türlü yüzlerce kuş var. Peki ama kuş ölülerine neden bu kadar az rastlıyoruz? Bu hayvanlar hiç ölmüyolar mı? Oysa sayıca daha az olmalarına rağmen, köpek ve kedi ölülerini çevremizde  görüyoruz…

Hayvanların yaşamlarıyla hayatımıza kattıkları malum,peki ölümleriyle bizlere kazandırdıklarını biliyormusunuz?

Hayvan fosilleri insanlık tarihi hakkında hep muazzam bilgiler vermiştir.Geçmişteki toplumların yaşam tarzları,afetler,sosyal yaşamlar,ticaret,ulaşım,dinler,savaşlar,gündelik hayatlar hakkında birçok bilgi bu fosillerle aydınlığa kavuşmuştur.. Fosil deyince tabi ilk aklımıza gelen dinazorlar.Milyonlarca yıl önce yaşadığı düşünülen bu canlıların fosilleri olmasa o gün ki yaşam hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirdik.Düşünün,bugünün en iri yaratıkları filler,zürafalar,balinalar.Onlardan bile büyük ve güçlü yaratıkların yaşadığı bir dünyadan bahsediyoruz.Ve onların yokoluşundan.Büyüklüklerini yada güçlerini bilemesek başlarına gelen olay hakkında ne kadar doğru tahminlerimiz olabilirdi.

Collesium da Gladiatörlerin kaplanlarla savaştığını biliyoruz.Eger bölgede kaplan fosillerine rastlanılmasa bundan ne kadar emin olabilirdik.Kaplanlarla yapılan bu faaliyet o günün ‘’eğlence’’ anlayışını ve insanlarının psikolojik yapısını bizlere aktarıyor.Bu sayede onların gözüyle Roma toplumuna bakabiliyoruz. Antik mısırda Sakkara yakınlarında bulunan Anubis toplu mezarlarında ise 8 milyon mumyalanmış köpek bulunduğu haberleri medyada yer aldı.Mısırlıların bunu neden yaptığı henüz bilinmiyor ama öğrenildiğinde ufkumuzu genişleteceği kesin.Antik kentlerdeki at ve benzeri binek hayvanların fosilleri onların nereden nereye ve nasıl göç ettiklerini,çiftlik hayvanlarının fosilleri ise hangi ticari faaliyetleri yürüttüklerini bizlere bildiriyor. Büyük savaş meydanlarında bulunan fosiller de savaşların şeklini,oluş biçimini aktarıyor günümüze.

Pompei diye bilinen şehrin korkunç bir volkanik patlamayla nasıl yok olduğu,günümüze kadar ulaşan taşlaşmış insan ve hayvan kalıntılarıyla anlaşılıyor.

Washington’da bir Doğa Müzesinde,Sibirya’dan getirilen bir mamut fosili var.Sibirya’da otlarken donmuş.Öyleki ağzında halen taze ot varken aniden donmuş.Düşünsenize yerde taze ot var,onu ağzına alana kadar bir şey yok ama ağzındaki daha midesine gidemeden şekillenmiş bir hadise.Belkide iklim değişikliğinin ne kadar hızlı ve güçlü olduğunu ölü bir mamut kadar iyi anlatabilecek bir başka örnek yok.Tüm bunlar ölü hayvanlar ve fosillerin bilim dünyamıza ve insanlığa kattıklarının sadece bir kısmı.

Kuş ölülerine neden sık rastlamadığımıza gelince..Kuşlar vucutlarındaki değişikliklerin tespitini iyi yapabilen canlılardır.Kendilerini iyi hissetmediklerinde derhal yuvalarına dönerler.Çünkü sıradan bir kuşun tek ve en iyi savunma sistemi uçabilmektir.Hasta olduğunda ise bunu başaramayacak,savunmasız kalacaktır.İşte bu yüzden çoğu kuş ağaç kavukları gibi yuvalarının bulunduğu yerlerde ölür.etrafta hiç yavru kuş görmememizin sebebide budur.Tam anlamıyla uçabilecek hale gelmeden yuvalarından çıkmazlar.Yeterli erginliğe ulaştıklarında ise ebeveynleriyle aynı boyutta olurlar.

Veteriner Hekim

İbrahim ÖZMEN

Hakikat GAZETESİ

Yorumlar

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir