KENDİNİ KAYBETMEK

 

Her beden yalnızca bir kişiyi barındırır.yada barındırmalıdır..Ama her zaman bu böyle olmaz.Şizofreniyi bir kenara koyalım.Sağlıklı olduğunu düşünen bizleri ele alalım..Kendi bebeklik fotoğraflarımıza baktığımızda bile şaşırıyoruz,’’o bebek gerçekten benmiyim?’’ diye.İlkokulda çekindiğiniz ve hiç hatırlamadığımız bir anın fotoğrafıyla tesadüfen karşılaştığımızda tuhaf geliyor.Evet inanıyoruz o kişinin biz olduğuna fakat sanki biz o fotoğraftaki kişi değiliz.Yada o kişi biz değiliz gibi geliyor.Geçmişindeki üzücü hatıralarını hatırlamak istemeyenler ise resmine bakıp içten içe ‘’o ben olmamalıyım’’ diyor?Yahut yıllar içinde hatalarla yoğrulmuş ve bugün kendine kızgın olanlar ‘’işte bu fotoğraftaki gerçek ben! Esas şimdiki ben,ben değilim’’ demiyormu? Alışveriş merkezlerinin çoklu ayna olan tuvaletlerinde aynadaki yansımanızı başkası sandığınız hiç olmadımı?Çok farklı bir ruh haliyle bindiğiniz asansörde ansızın karşılaştığınız ‘’siz’’ ,hissettiğinizden farklı görünmedimi hiç gözünüze.Oysa hepsi aynı beden.Oysa hepsi sen.Hepsi,bütünün parçaları..

Bu duygunun birde çok ilerlemiş boyutu var;o da aynadaki kişinin başka biri olduğunu düşünme.’’Capgras sendromu’’…Bizlerin günlük hayatta  kolay baş edebildiği durumun çok daha ağır versiyonu ‘’Capgras sendromu’’..Bu sendrom o kadar ciddi olabiliyor ki,sendromun muzdariplerinden, aynadaki kişiye çatal bıçak ve yemek götürenleri dahi var..Bazı hayvanlarda da kısmen bunu görüyoruz ama muhabbet kuşları bunun ciddi bir örneği olabilir.Kafeslerine ayna konulan muhabbet kuşları yansımalarını o denli kanıksıyor ki yalnız olmadıklarını düşünüyorlar.Hatta belki konuşuyorlar.Fakat biz bunu insanlardakinin aksine bir problem olarak görmüyoruz.

Dedik ya her beden yalnızca bir kişiyi barındırır,barındırmalı.Çünkü her yaptığımız hareketten kendimiz sorumluyuz.Alenen yaptığımız bir işi,’’ben yapmadım’’ demek çoğu zaman yalancı durumuna düşürür.Bazende işin altında doğaüstü güçler aranır.Ama yalancılık ve doğaüstü olayların dışında ihtimallerde var.Dün akşam haberlerinde korkusuz fare başlıklı bir haber vardı.Fare bir kedinin karşısına geçmiş cüretkar bir şekilde saldırıyordu.Kedi şaşkın izliyordu.Haberde farenin cesaretinden bahsediliyordu..Aslında olay çok başka..

Toxaplazma gondii diye bir parazit var.Bu parazit farenin beyninde yaşıyor.Fakat parazitin üreyebilmesi için kedinin bağırsaklarına ulaşabilmesi gerekiyor.Bunun yolununda kediye,beyninde bulunduğu fareyi yedirtmek olduğunu bildiği için farenin hormonlarını etkileyerek otokontrolünü devre dışı bıraktırıyor ve fareye fuzulü bir cesaret veriyor.Biliyor ki bu cesaretin sonunda öyle yada böyle kedi fareyi yakalayacak,yiyecek ve parazit maksadına ulaşıp kedinin bağırsaklarına yerleşecek..Böyle bir durumda farenin bedeni fareye mi ait şimdi? Kontrolünü kaybetmiş farenin bedeni yalnızca bir kişiyi mi barındırıyor?

Eğer kılavuzumuzdan eminsek,kontrol mekanizmamızı devre dışı bırakan çoğu şey bizi zor durumda bırakır.Bizi bize yabancılaştırır.Kendimizi tanıyamaz oluruz.Tıpkı muhabbet kuşunun aynada kendisini başka biri sanması gibi.Sanırım bu yüzden yasaklar ve günah kavramı var.

Ve sanırım alkol bu yüzden bütün kötülüklerin anası….

Hakikat Gazetesi

Veteriner Hekim İbrahim ÖZMEN


Sosyal Medya'da Biz


Instagram Özmen Veteriner Kliniği

Facebook Özmen Veteriner Kliniği

Facebook Sivas Hayvanseverler TopluğuVeteriner Hekiminiz Diyor ki;


*Kliniğimiz 09:00 - 18:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

*Kliniğimizde estetik amaçlı kulak ve kuyruk kesimi yapılmamaktadır.

*Pitbull, Dogo Argentino vb. ırkların tedavi ve uygulamalarına getirilmesi durumunda, ağız maskelerinin bulundurulması gereklidir.

*Kısırlaştırma, traş, diş çekimi gibi anestezi gerektiren tüm uygulamalardan önce randevu alınması gereklidir.

    Özmen Veteriner Kliniği

Ozmenveteriner.com Video;


Popüler Mesajlar

sivas logo

Hitler ve Sivas

HİTLER VE SİVAS 19.yüzyılın başlarında ismini vermek istemediğim büyük bir firmanın ...

evde aşı

EVDE AŞI UYGULAMASI

Yeni yerimizde Yeni uygulamamız. Sivasta Yine İLK ve TEK olarak ÖZMEN ...

Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz 1- Acil müdahaleler 2- Zehirlenme şüphesi sonrası ilkyardım ve antidot uygulamaları 3- ...

kan

İslamda Hayvanlar N

İSLAMDA HAYVANLAR NEDEN KESİLEREK ÖLDÜRÜLÜR? Ramazan ayında ironik bir şekilde gıda ...

deve kuşu

Deve Kuşu Yumurtas

DEVE KUŞU YUMURTASI VE SULTAN AHMET CAMİİ 1609 yılında 1.Ahmet tarafından ...

Evde Aşı Uygulamamız Başladı!

Detayları web sitemiz ve Veteriner Hekiminiz İbrahim ÖZMEN’den öğrenebilirsiniz.