ELMAS – Özmen Veteriner Kliniği | Sivas Veteriner | Sivas Veteriner Hekimi İbrahim ÖZMEN

Özmen Veteriner Kliniği Web Sayfasına Hoşgeldiniz!

Adres:

Pulur Mahallesi, Eski Garajlar Sokak, Kule Evler altı

ELMAS

Bazı kadınlar elmas görebilmek için sahip olmayı bekler,bazıları için ise aynaya bakmak kafidir…

Yüzyıllardır değerli bir maden olan elmas için,eski dönemlerde bugünün tartım teknolojileri olmadığından alım satım işlerinde ağırlığı sabit ve küçük olan bir ölçü birimi gerekliydi.bu sabit ve küçük ağırlık olarak en uygunu ise keçiboynuzu tohumları seçildi.keçiboynuzunun yunanca adı keration,ingilizce adı caroptur.arapça ismi ise ”karrat” dır.o yüzden bugün bile halen elmas ölçü birimi olarak ”karat” kullanılmaktadır.
Elmas ve keçi boynuzu kelimeleri bize ne kadar birbirinden uzak gelsede böyle bir bağlantıları olduğunu bilmek kuşkusuz şaşırtıcı.Ama birde asıl anlamlarıyla bağlantılarını yitiren kelimeler var ki çok acıklı.
Bunlardan biri ”güvercin”.Güvercin kelimesinin kökeni aslında ”göğermek” kelimesi.Eskiden tüm güvercinler haberleşme maksadıyla kullanılanları dahi gökyüzünde özgürce uçtuklarından bu isim verilmiş,oysa bugün güvercinsever adı altındaki birçok kişi bu canlıları adeta zaptetmiş durumda.
”Horoz” kelimesinin anlamı ise ”ağıt yakmak”,”bağırmak”.Köylerde kalan üç beş hayvanı saymazsak büyük çiftliklerde seslerini duymak nerdeyse imkansız.
Bir diğer kelimemiz ”tosun”.Kelime anlamı ”hırçınlık etmek” olan bu hayvanın hem köylerde,hem büyük çiftliklerde böyle bir lüksleri yok çünkü sürekli olarak ilaçlanıyorlar.
”Köpek” kelimesinin bazı kaynaklardaki anlamı ise ”iri” ve ”çoğalmak”.Hepsi değil ama melezleme adı altında yapılan bazı kontrolsüz çiftleştirmelerin neticesinde bugün bırakın iri olmayı normal boyutlarda bile olmayan köpekler mevcut.”Çoğalmaları” ise bizzat hayvan sahiplari tarafından engelleniyor.
Yinede hala isminin hakkını veren nadir örneklerden birisi ”bukalemun”.Kelime kökeni ”ebukalemun” olan bu kelimenin anlamı ”türlü türlü görünen kumaş türü” demek.Buna zarar verecek teknolojiyi sanırım henüz geliştiremedik.

Son kelimemiz ise arapça kökenli bir kelime olan ”insan”.Birçok farklı fikir olmakla beraber ”ins” kelimesinin ”üns” mastarıyla bağlantısı olduğu,bu mastarında ”alışmak,uyum sağlamak” anlamına geldiği söyleniyor.Ama bugün hem diğer insanlara hemde hayvanlara uyum sağlamaktan ziyade,uyum sağlattığımız aşikar.

Hakikat Gazetesi

Veteriner Hekim

İbrahim ÖZMEN

Yorumlar

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir